Systemy ociepleń

Najpopularniejszymi systemami ociepleń na polskim rynku są systemy oparte o warstwę izolacyjną za styropianu (EPS — polistyren ekspandowany) oraz wełnę mineralną. Najdroższym rozwiązaniem jest wykorzystanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS, potocznie: styrodur) oraz płyty z piany fenolowej bądź poliuretanowej.

System ociepleń wykorzystujących warstwę izolacyjną ze styropianu są bardzo popularne z powodu prostoty montażu i przestępnej ceny. Ponadto styropian nie gnije, nie butwieje i nie zanika w wyniku naturalnego procesu starzenia. Poza tym bardzo ważnym czynnikiem działającym na korzyść wybierających styropian jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który dla EPS 70 wynosi co najmniej 0,040 W/mK. Co za tym idzie dobra izolacja styropianowa powinna mieć grubość 12-16 cm.

Innym systemem ociepleń jest styropian grafitowy. Grafit, jaki jest zawarty w płytach styropianowych podnosi właściwości izolacyjne poprzez dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego, dzięki czemu współczynnik przewodzenia ciepła jest niższy i wynosi około 0,035 W/mK. Styropian z domieszką grafitu rekomendowany jest dla ociepleń zewnętrznych w sytuacjach gdy konieczna jest redukcja grubości termoizolacji. Gdy zdecydujemy się na styropian grafitowy należy pamiętać o obniżonej przyczepności tradycyjnych zapraw klejowych do styropianu grafitowego. 

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) mają małą nasiąkliwość i dużą wytrzymałość na ściskanie. Głównym miejscem wykorzystywania tej izolacji są ściany fundamentowe oraz strefy cokołowe stykające się bezpośrednio z gruntem, z konstrukcją balkonu lub tarasu. Współczynnik lambda tym rozwiązaniu wynosi około 0.035 W/mK.

Wełna mineralna, która jest produkowana głownie z bazaltu (wełna skalna — dla odróżnienia od waty szklanej), jest produktem całkowicie niepalnym. Wełna jest materiałem elastycznym, który ma bardzo dobre właściwości akustyczne, zaś współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0.042 W/mK.

Ostatnim materiałem ociepleniowym są płyty fenolowe i poliuretanowe, będące materiałem o zamkniętej budowie komórkowej, dzięki czemu osiągają najlepsze właściwości termoizolacyjne wśród produktów oferowanych na rynku. Płyta fenolowa jest zbudowana ze sztywnego fenolowego rdzenia, z obustronną okładziną z welonu szklanego. Izolacja wykonana z płyt fenolowych pozwala na utrzymanie stabilnych właściwości termoizolacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*