woda

W hydrometrii twardość wody oceniana jest w jednostce Th (total hardness). W większości miast polskich woda w kranie przekracza 22 Th, czyli jest zaliczana jako woda twarda. Z tego powodu warto pomyśleć o zainstalowaniu zmiękczacza wody.

Korzyści z instalacji zmiękczacza wody w domu.

Wprawdzie stopień twardości wody nie wpływa na jej zdatność do picia, jednak woda miękka w kranie może Ci przynieść wymierne korzyści. Oto najważniejsze z nich.

1.     Podnieś jakość swojej wody.

Oczywiście twardość wody nie ma wpływu na jej przydatność do picia. Z drugiej strony, nawet między 15 a 30 Th, silna obecność wapienia i chloru w wodzie może uczynić ją bardzo nieprzyjemną w smaku. Poza tym może również uszkodzić włosy i sprawić, że skóra stanie się sucha.

2.     Przedłuża żywotność urządzeń domowych i sanitarnych.

Im twardsza jest woda z kranu, tym krótsza może być żywotność urządzeń. Kiedy na przykład w zmywarce lub pralce gromadzi się osad z kamienia, nie tylko szybciej się psuje, ale również zużywa więcej energii. Podobnie w przypadku systemu grzewczego, który jest dość drogim urządzeniem, przy wodzie o temperaturze Th większej niż 15°, jego żywotność może ulec skróceniu.

3.     Oszczędność wydatków na detergenty.

Oprócz zużycia energii, gdy urządzenia domowe są narażone na wysoki poziom kamienia, wydatki na środki czyszczące i detergenty mogą wzrosnąć nawet o 70%.

4.     Zmniejsza się obecność bakterii w wodzie.

Nawet jeśli woda z kranu jest uważana za bezpieczną do picia, w niektórych rejonach nie jest to wskazane. Jeśli nie posiadasz zmiękczacza wody,  w rurach mogą gromadzić się bakterie.

Różne rodzaje zmiękczaczy wody dostępnych na rynku.

Przed zakupem zmiękczacza wody, należy ustalić, który model jest dla nas najlepszy. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje zmiękczaczy.

1.     Żywiczny zmiękczacz wody.

Może być do użytku ręcznego lub automatycznego, dzięki czujnikowi, który posiada, ma zdolność do umożliwienia Ci wody o Th niższej niż 15.

2.     Zmiękczacz wody CO2.

Aby jak najbardziej zredukować zawartość wapnia i magnezu w wodzie, urządzenie to uzdatnia ją za pomocą CO2.

Źródło: oskzg.pl